Atenció al Client 900 649 028
Per què instal·lar plaques solars? - Factorenergia

Tot el què has de saber sobre la instal·lació de plaques solars

Escolta, ja estem en ple segle XXI. No creus que ja és hora de deixar enrere la contaminació i les factures de la llum impossibles? Passa't a l'autoconsum i comença a produir la teva pròpia electricitat. Instal·lar plaques solars és només el primer pas per a aconseguir una energia 100% renovable i neta. A més, mai et quedaràs sense energia, ja que seguiràs connectat a la xarxa. T'animes a aconseguir-ho amb factorenergia?

|
Emili Rousaud Socio fundador de factorenergia https://www.factorenergia.com/wp-content/uploads/2016/06/emiliresp.jpg

Per què instal·lar panells solars amb factorenergia?

Instal·lar panells solars és una garantia d'èxit en la teva aventura per ser més sostenible. Alguns dels avantatges de passar-te a l'energia solar amb factorenergia són tan senzills com aquests:

Estalvies més

Tot i que el desemborsament inicial en instal·lar les plaques solars pot ser elevat, l'acabes amortitzant en poc temps ja que el teu consum disminueix des del primer dia que comences a usar-les. I per cert, pots finançar-ho amb nosaltres, pagant la instal·lació en còmodes mensualitats. Amb l'estalvi aconseguit pràcticament pagaràs la quota!

Gestió pròpia

Generes l'energia que necessites. Si en fas de més la pots emmagatzemar en bateries per al seu ús futur o vendre-la a factorenergia (si, comprem la teva energia sobrant). I si te'n falta sempre pots agafar-ne més de la xarxa. Tu controles sempre l'import final segons el que hagis gastat.

Energia verda

L'energia solar fotovoltaica és 100% neta i renovable. Es transforma en electricitat a la pròpia instal·lació i així som més respectuosos amb el medi ambient.

Un gran equip

Factorenergia compta amb un equip propi d'instal·ladors i manteniment, sempre disponibles davant de qualsevol problema perquè els teus panells estiguin en les millors mans. Realitzem instal·lacions a tot el país.

Com instal·lar plaques solars?

El procés d'instal·lació de les plaques solars és molt senzill. Tu només has de trucar a factorenergia, que nosaltres ens ocupem de la resta.

Estudi

El primer pas és realitzar una anàlisi tècnica-econòmica de la instal·lació d'autoconsum completament personalitzada i adaptada a les teves necessitats particulars. L'objectiu és maximitzar l'aprofitament de la coberta on s'instal·laran les plaques i ajustar-se al seu consum. També et mostrarem com quedarà la instal·lació mitjançant un renderitzat de les plaques.

Disseny

Un cop acceptada la proposta, es passa a la fase de disseny de la instal·lació fotovoltaica. Aquesta és una fase purament tècnica, així que relaxa't i deixa que el nostre equip d'enginyers i instal·ladors defineixi quina és la millor distribució de les teves plaques. Com a molt, el nostre equip tècnic necessitarà fer una visita in situ.

Instal·lació

A factorenergia realitzem una gestió integral de la instal·lació de les plaques fotovoltaiques. Tenint en compte això, podem dividir aquesta instal·lació en 3 fases:

  1. Ens encarreguem de tots els tràmits administratius i burocràtics inicials. Contactem amb els organismes autonòmics, Ajuntament, distribuïdora... per deixar-ho tot llest.
  2. El nostre equip propi realitza la instal·lació de les plaques solars pròpiament dita i totes les connexions pertinents per tenir electricitat provinent de l'energia solar a casa teva, edifici o local.
  3. Gestionem tots els tràmits per a la legalització de la instal·lació una vegada realitzada. No et preocupis, ens assegurem que tot estigui en regla perquè no hi hagi cap motiu de rebuig.

Gestió

A partir d'aquí a factorenergia ens encarreguem de tot perquè no t'hagis de preocupar de res:

  • Rebràs de forma automàtica les teves noves factures al millor preu sense haver de fer cap tràmit extra
  • Gestionem la venda d'excedents en cas que n'hi hagi o la compra d'energia, si ho necessites
  • Contracta el manteniment de la instal·lació amb nosaltres i truca'ns davant qualsevol incidència per tal que la solucionem

Manteniment

Factorenergia posa a la teva disposició un servei de manteniment de plaques solars de la mà dels millors professionals. Contacta amb nosaltres per descobrir tot el que t'oferim amb aquest servei.

T'agrada com sona? Doncs passa't ja a l'energia verda. Instal·la les teves plaques solars amb factorenergia!

SOL·LICITA UN ESTUDI GRATUÏT

T'agrada com sona? Doncs passa't ja a l'energia verda. Instal·la les teves plaques solars amb factorenergia!

On es poden instal·lar plaques solars?

A factorenergia som experts en instal·lacions de plaques solars en edificis i comunitats de veïns; negocis i empreses; cases unifamiliars que busquen una llar més sostenible i edificis públics com biblioteques, col·legis o ajuntaments.

1. Edificis i comunitats de veïns

A edificis i comunitats de veïns realitzem instal·lacions que permeten subministrar l'energia per als serveis comuns com la il·luminació de l'escala, l'ascensor ... A més, si hi ha espai suficient en la coberta i sobra energia, es podrà compartir entre els veïns de l'edifici.

2. Negocis i empreses

Per a negocis i empreses disposem d'instal·lacions d'autoconsum que s'adapten completament a les necessitats dels nostres clients. En aquest sector és on els números aconsegueixen millors resultats, amb períodes de retorn de la inversió de 5 anys.

3. Llar

Pel que fa a les cases unifamiliars, per un cost d'uns 5.000 € pots gaudir dels beneficis de l'autoconsum durant els 25 anys de vida útil de la instal·lació. Les plaques solars per a casa són una de les opcions més valorades pels nostres clients.

4. Edificis públics

En edificis públics, les possibilitats d'instal·lació de plaques solars són molt importants atès que solen disposar de grans espais de coberta amb consum diürn que s'ajusta perfectament a la producció solar.

Ja tens clar a on necessites instal·lar les plaques solars? Deixa que ens ocupem de tot. Instal·la els teus panells amb factorenergia!

SOL·LICITA UN ESTUDI GRATUÏT

Ja tens clar a on necessites instal·lar les plaques solars? Deixa que ens ocupem de tot. Instal·la els teus panells amb factorenergia!

Quins són els tipus d'instal·lacions d'autoconsum?

Segons les nostres necessitats i el que s'ha definit a l'estudi tècnic, factorenergia apostarà per un tipus o un altre d'instal·lació d'autoconsum. A continuació t'expliquem els tres tipus principals.

1. Instal·lacions solars connectades a la xarxa

El seu consum es basa en el consum directe de la producció solar, el qual es resta directament en consum estalviat de la factura d'electricitat. I quan no hi ha sol, es segueix consumint de la xarxa elèctrica. Sens dubte, aquesta és la nostra recomanació ja que aprofita les hores de més sol amb la producció pròpia, però segueix connectada a la xarxa elèctrica de la distribuïdora en cas de necessitar-ho.

2. Instal·lacions solars connectades a la xarxa amb sistema d'emmagatzematge

Són instal·lacions més enfocades a aquelles llars o empreses que vulguin aprofitar al màxim tota l'energia del sol. Compten amb bateries que permeten emmagatzemar els excessos de producció durant les hores de sol i utilitzar aquesta energia durant la nit. Per exemple, els nostres clients que viuen en cases unifamiliars i no són a casa durant tot el dia, trien aquesta opció.

3. Instal·lacions solars aïllades

En aquest tipus d'instal·lació l'electricitat es consumeix en el moment en què es genera; no s'emmagatzema ni es transforma. Com més gran sigui la intensitat del sol, major quantitat d'energia genera; però si no hi ha sol (per exemple, de nit) no hi ha electricitat. És una instal·lació ideal per a consums flexibles que puguin adaptar-se al sol, per exemple granges, refugis de muntanya o zones de difícil accés.

Quins són els tipus de plaques solars?

No totes les plaques fotovoltaiques estan creades igual. Factorenergia t'ajuda a triar tant el tipus d'instal·lació com les mides de placa que més s'adeqüin a la teva situació, segons el definit en l'estudi tècnic. Però sabem que si estàs llegint aquest article és perquè vols saber-ho tot sobre les plaques solars per prendre la millor decisió. Per això, t'expliquem quins són els diferents tipus de panells solars, en què consisteix el kit solar d'autoconsum i per què és necessari prendre aquesta decisió acompanyat d'experts com factorenergia.

1. Plaques solars fotovoltaiques

Aquest tipus de plaques solars fotovoltaiques estan formades per una sèrie de cèl·lules que s'encarreguen de transformar els fotons de llum en energia; per tant converteixen l'energia solar en electricitat. Entre les principals tecnologies estan la monocristalina i la policristalina. Mentre que la primera és completament negra i té un rendiment superior, la segona té una relació qualitat-preu atractiva que la converteix en l'opció triada en la majoria d'instal·lacions.

2. Plaques solars tèrmiques

No ens confonguem! Aquestes plaques solars transformen l'energia solar en energia tèrmica. S'usen sobretot per cobrir les necessitats d'aigua calenta de la llar.

4. Plaques solars híbrides

Com el seu propi nom indica, combinen ambdós tipus (fotovoltaica i termoelèctrica) per aconseguir tant electricitat com energia tèrmica. Així, amb una sola instal·lació, cobrim totes les nostres necessitats energètiques.

Quin preu té instal·lar plaques solars?

El preu de la instal·lació de plaques solars depèn principalment de tres factors:

1. Preu de panell solar

Fluctua entre els 800€/kW i els 2000€/kW, i a mesura que augmenta la quantitat de plaques a instal·lar el preu per panell es redueix.

2. Quantitat de superfície del panell solar a instal·lar

Aquest càlcul el realitza factorenergia segons les necessitats del client, de l'edifici on s'instalaran les plaques, etc.

3. Import de les subvencions per a plaques solars

No oblidis que hi ha desgravaments en l'IBI i subvencions a disposició dels ciutadans que poden reduir molt el cost d'instal·lació de les plaques solars.

No podem oblidar que tot i que la inversió inicial és elevada, hem de veure les plaques solars com una inversió a llarg termini. Des del moment que comencen a funcionar, tu comences a estalviar, de manera que aquesta inversió s'amortitza relativament ràpid en factures de la llum reduïdes. Des de l'any 2010, el cost de l'energia fotovoltaica ha disminuït fins a un 70%, segons l'Agència Internacional de l'Energia (IEA), mentre que les factures de gas i electricitat tradicionals han anat augmentant a un ritme de 3,5% a any.

Si has arribat fins aquí, no t'ho pensis més i passa't a l'autoconsum. Contacta amb factorenergia i demana el teu estudi!

SOL·LICITA UN ESTUDI GRATUÏT

Si has arribat fins aquí, no t'ho pensis més i passa't a l'autoconsum. Contacta amb factorenergia i demana el teu estudi!

Articles que segur que t'interessaràn
L’energia mareomotriu: la gran desconeguda⚡ Eficiència energètica L’energia mareomotriu: la gran desconeguda Compensació d’excedents d’autoconsum⚡ Autoconsum Compensació d’excedents d’autoconsum L’energia hidràulica⚡ Eficiència energètica L’energia hidràulica